u źródeł natury
STRONA GŁÓWNA | O NATURZE 2000 | MAPA | SCENARIUSZE ZAJĘĆ | LINKI | O PROGRAMIE U ŹRÓDEŁ NATURY | O ŹRÓDŁACH

 

Leśne Szkoły już za nami



Wywiązała się spontaniczna zabawa w turlanie ze stoku. Patrzenie na dzieci, które jak jeden mąż, z okrzykami radości, staczały się po wilgotnej trawie - wolne, niestrofowane przez dorosłych, nie zwracające uwagi na to czy się zabrudzą i co powiedzą inni - napełniło mnie ogromną radością i dumą, że dałyśmy im ku temu okazję. Było to widoczne jak na obrazku: dzieci potrzebują wolności, przestrzeni i swobody, aby czuć się szczęśliwe. Poczucie radości jest podłożem do zdobywania wiedzy, do tego, żeby im się chciało - być, działać, poznawać… - tak Kasia, trenerka Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła", pisała o swoich zajęciach podczas leśnej szkoły w Podlesicach, która odbyła się w ramach projektu "W dziką stronę". W leśnych szkołach wzięło udział 10 klas z różnych zakątków Polski, wyróżnionych w konkursie organizowanym w ramach projektu. Zajęcia prowadzili "dzicy trenerzy", którzy postawili na swobodne przebywanie w naturze, dając dzieciom szansę do przeżywania, odczuwania i budowania więzi z przyrodą.

Leśne szkoły odbyły się w pięknych przyrodniczo miejscach, z dala od cywilizacji - trwały po 5 dni, a dzieci - ku radości trenerów, co dzień z niesłabnącym entuzjazmem reagowały na hasło „idziemy do lasu”! Uczestnicy leśnych szkół budowali szałasy, uczyli się rozpalać ogień, zbierali dzikie jadalne rośliny, poznawali ślady i tropy zwierząt, uczestniczyli w podchodach i nocnych wyjściach do lasu, wspinali się na bele z sianem, budowali konstrukcje z naturalnych elementów, doili kozy, a nawet realizowali się artystycznie. W trakcie pobytu był czas na energiczne zabawy na świeżym powietrzu, ale też wyciszające „siedziska”, podczas których dzieci w spokoju obserwowały i wsłuchiwały się w dziki świat. Wspólnym mianownikiem wszystkich leśnych szkół było doświadczanie przyrody na różne sposoby, co dawało dzieciom wiele radości, choć czasem stanowiło dla nich wyzwanie i wiązało się z przezwyciężaniem własnych słabości i lęków. Zajęcia angażowały wszystkich uczniów, dawały im okazję do pokazania się z zupełnie innej strony niż na co dzień w szkole. To najlepsza wycieczka do lasu na jakiej byłem, powinno być więcej takich akcji, nigdy tego nie zapomnę - komentowały dzieci na zakończenie.

Szczegółowy program każdej szkoły wyglądał trochę inaczej i dostosowany był do charakteru grupy oraz wcześniej realizowanych warsztatów - leśne szkoły były bowiem uwieńczeniem cyklu pięciu kilkugodzinnych zajęć w terenie, prowadzonych przez "dzikich trenerów" i nauczycieli, którzy zgłosili swoje klasy do projektu. Jednocześnie były one nagrodą dla najbardziej zaangażowanych klas, wybranych spośród 139 biorących udział w projekcie. Leśne szkoły odbyły się w Rytebłotach, Zawadce Rymanowskiej, Podlesicach i Dusznikach – Zdroju, we wrześniu i październiku. Mamy nadzieję, że warsztaty i leśne szkoły zachęciły dzieci i nauczycieli do spędzania więcej czasu w przyrodzie. Projekt „W dziką stronę”, realizowany przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, dofinansowany jest z funduszy EOG. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.eko.edu.pl Podczas jednej z leśnych szkół zrealizowany został filmik – zobaczcie jak było fajnie!



Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
.
 
U źródeł Natury

Witamy na archiwalnej (2009) stronie projektu
„U źródeł Natury”, którego głównym celem było zapoznanie uczniów i nauczycieli z problematyką programu NATURA 2000 oraz pozostałymi formami ochrony środowiska.


PAKIET DLA GIMANZJÓW

PAKIET DLA LICEÓW

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


1,5% podatku na zieloną edukację




Sponsorzy programu:


logo NFOSiGW
Projekt dofinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej



.
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein
i Norwegię poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego
Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego,
a także ze środków budżetu
Rzeczpospolitej Polskiej w ramach
Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.




Partnerzy programu:


.

.



Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.